کمکی آراز

تاریخ ادبیات و آیین و سنن آذربایجان با تکیه بر جلفای ارس


منیم عنوانیما گلمک ایسته سن************منی اوجا کمکی آرازدان سوروش                              www.kemkiaraz.blogfa.com

بهشتی بنام زاویه

جلفایی ها آن را «زیوه» می­خوانند. روستای سرسبز و زیبایی در آغوش کوهستان های جنوب هادیشهر است. آنقدر از شهر فاصله ندارد. یعنی در عرض 5 دقیقه می­شود از گرگر (منطقه جنوب هادیشهر) خود را به زاویه رساند. زاویه به دلیل وجود امامزاده سید اسماعیل بن حبیب بن موسی کاظم (ع) در میان مردم منطقه ازقداست فوق العاده ای برخوردار است. محیط امامزاده نیز مانند روستا، کوچک و صمیمی است. امامزاده سید اسماعیل زاویه از یک حیاط ، مسجد و زیارتگاه تشکیل شده است. زیارتگاه فضای کوچکی است که زوار بر دور آن طواف می­کنند و به اقامه نماز و قرائت قرآن و زیارتنامه می­پردازند. مزار مشبککاری و چوبی امامزاده با پوششی از شیشه و فلز محافظت می­گردد. می­گویند این مزار در اردوباد نخجوان و توسط یک هنرمند اردوبادی ساخته شده و در آنجا نصب گشته است. در داخل مزار تصاویر قهوه خانه­ای از آل ابیطالب(ع) دیده می­شود: تصویر امام رضا(ع) که مامون انگور زهر آگین را به او تعارف می­کند، تصویر حضرت علی اکبر (ع)در آغوش سید الشهدا (ع) و تصویر علمدار کربلا حضرت ابوالفضل عباس (ع).

چند سال پیش سرقتی از این مکان مقدس انجام گرفت و بدین دلیل خبری از فرش های دست باف و و زیبای قبلی در محوطه زیارتگاه وجود ندارد.

می­گویند قبر یک سردار عثمانی از دوره صفوی نیز در این زیارتگاه وجود دارد.

زیارتگاه در روزهای پنجشنبه و جمعه و همچنین در ایام ماه محرم شاهد حضور عده کثیری از اهالی منطقه می­گردد.

حیاط امامزاده سید اسماعیل نیز به دلیل وجود دو درخت چنار تنموند بسیار جالب و تماشایی می باشد. درختان کهنسال چنار شاید عمری به اندازه عمر این زیارتگاه داشته باشند. تنه این دو چنار خالی شده است و دو سه نفر به راحتی در آن جا می­گیرند.

وجود درخت توت و چنار در محوطه بسیاری از امامزادگان قابل مشاهده است. به نظر می­رسد این دو نوع درخت در میان مردم از تقدس ویژه ای برخوردار بوده­اند که شایستگی غرص در چنین اماکن مقدسی را یافته اند. یک دلیل مهم برای این گفته اینکه بسیاری از مردم در ایران بریدن این دو نوع درخت را کاری مذموم و نکوهیده می­پندارند و در صورت اجبار برای بریدن آن برای رفع قضا و قدر اقدام به قرانی گاو و گوسفند می­نمایند.

زاویه از مردم بسیار متدینی برخوردار است. در یک شعر فولکلوریک  محلی از آن به نام حبیب الله یاد شده که دائما مشغول دعا و ذکر است:

«زیوه حبیب الله   ؛زی دوعالی»

باغ های زیبای گردو و گیلاس و جویبارهای خنک و روان و چشمه معروف علی ، از دیگر جاذبه های زاویه حبیب الله است.

خلاصه کلام اینکه زاویه بهشتی بر روی زمین است. باغ های سبز، جویبارهای زلالش و امامزاده متبرکش چیزی جز ملکوت خدا را تداعی نمی­کند.

نشانی: شهرستان جلفا، شهر هادیشهر(علمدار- گرگر) ، 5 کیلومتری جنوب هادیشهر ، روستای مقدس زاویه

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم تیر ۱۳۸۸ساعت 22:10  توسط سجاد حسینی  |